EMPiK

EMPiK, jakkolwiek bardzo dobrze kojarzony przez nas (95% badanych rozpoznaje markę) w latach założenia nie przypominał tego co mamy dzisiaj. Założony w 1948 roku w okresie PRLu był Klubem Międzynarodowej Prasy i Książki (czyli KMPiK – gdzie pierwsza litera nie była wymawiana co jest swego rodzaju genezą obecnej nazwy). W klubie tym można było do woli czytać prasę oraz książki, również zagraniczne za pozostawieniem dowodu osobistego pod zastaw. W tamtych czasach faktycznie był to klub czytelniczy, wraz z kawiarenkami, szatniami, a nawet miejscami na kameralne koncerty czy wystawy artystyczne.

Aktualnie EMPiK, działający w Polsce i na Ukrainie, jest siecią sklepów sprzedających głównie prasę, literaturę, wydawnictwa muzyczne, filmy oraz gry komputerowe należącą do NFI Empik Media & Fashion. Co ciekawe, na początku sklepy posiadały działy sprzedające perfumy, a obecnie panuje większy podział tematyczny artykułów dostępnych w asortymencie – spółka zrzesza też sklepy takie jak Espirit, Dior, Mexx czy Zara. Na chwilę obecną praktycznie każdy sklep Empik prowadzi usługi fotograficzne EmpikFoto, szkoły językowe oraz w przypadku większych sklepów (Empik Megastore) – kawiarenki i kąciki z miejscami siedzącymi. W minionych latach do sklepów EMPiK została dołączona oferta telefonów komórkowych oraz usług telekomunikacyjnych sieci Play.

W Polsce sieć posiada już ponad 134 swoje sklepy, na Ukrainie znajduje się ich ponad 20. Prezesem sieci jest Eyal Lahav.

Comments on this entry are closed.